BRILLES

 

Brilles: ieguldījums jūsu dzīves kvalitātē

Cik dažāds var būt briļļu pielietojums – lasīšanai, tālumam, darbam ar datoru, saulesbrilles, speciālas brilles šoferiem, dažādas aizsargbrilles, brilles vienkārši smukumam.

 

Ņemot vērā visus šos briļļu veidus var droši apgalvot, ka uz ikvienu Latvijas iedzīvotāju ir vismaz viens briļļu pāris, bet dažiem tādi ir vairāki. Vairums cilvēku patērē daudz laika izvēloties mašīnu, datoru vai apģērbu. Un ļoti īsu laiku izvēloties brilles.

 

Lai gan daudziem brilles ir ļoti nozīmīga un pat neaizvietojama dzīves sastāvdaļa, tomēr parasti cilvēki par tām zina ļoti maz.

 

Katru gadu visā pasaulē tiek nopirkti vairāki miljonu briļļu un liela daļa no tām tiek izvēlēta nepareizi.

 

Zināšanas par brillēm Jums palīdzēs iegādāties brilles, kas ir piemērotas Jūsu redzei, gaumei, dzīves stilam un materiālajam stāvoklim.

 

Sponsorētās saites:

 

 

 

 

 

 
 


 

Briļļu rāmji:

Ja jūs ieejat lielā optikas veikalā, pirmais, kur jūs ejat, ir vesela siena ar briļļu rāmjiem. Neejit tur. Speciālisti iesaka sākt ar briļļu stipruma noteikšanu, nevis rāmi. Iemesls: daudzām briļļu lēcām jābūt noteiktas formas (lieluma), lai sasniegtu maksimālu efektivitāti, un dažas lēcas vienkārši neievietojas konkrētajā rāmī. Piemēram, šodien tik populārie rāmji no tievas, ovālas stieples ir pārāk plāni, lai noturētu biezas lēcas.

 

Rāmju izmērs ir svarīgs gan jūsu redzei, gan ārējam izskatam. Speciālisti uzskata, ka rāmim jāpārklāj 20 līdz 30 procenti no jūsu sejas, un rāmja augšdaļai jābūt pēc iespējas tuvāk jūsu uzacu līnijai.

 

Pārāk lieli rāmji var uztvert par daudz atspīdumu un radīt izkropļojumus uztveramajā attēlā. Pārāk mazi – tiek ierobežots redzes lauks.

 

Ja jums vajadzīgas stipras lēcas, izvēlaties mazus rāmjus. Mazi rāmji ar apaļiem stūriem vislabāk piemēroti cilvēkiem ar stiprām lēcām vai astigmātismu, jo tie samazina attēla izkropļojumus, kas rodas, ja pārāk liela daļa no lēcas atrodas ārpus redzes līnijas. Ļaujiet optometristam palīdzēt atrast rāmjus, kas būtu piemēroti jūsu lēcām un jūsu sejai.

 

Lielākoties rāmji šodien ir metāla vai plastikāta, kaut gan sastopami arī raga briļļu ietvari. Metāls parasti ir gaišāks un stilīgāks, bet plastikāts ir izturīgāks un vairāk piemērots biezām lēcām.

 

Daži no jaunajiem plastikāta ietvariem ir tik elastīgi, ka tos var savīt spirālē un pēc tam atvīt atpakaļ bez mazākā bojājuma.

 

Cilvēki ar aktīvu dzīves stilu varētu izvēlēties rāmjus no titāna un karbongrafīta, diviem jauniem materiāliem, kas ir ļoti izturīgi pret bojājumu.

 

Ja jūs meklējat aizsargbrilles, izvēlaties atbilstošu aizsargrāmi un lēcas no polikarbonāta. Ja uz briļļu lēcas vai rāmja iespiests “Z87.1”, tad šīs brilles atbilst Amerikas Nacionālā Standartu Institūta prasībām Z87.1-1989.

 

Vienalga, ko jūs izvēlējāties, pārliecinieties, vai brilles ērti un droši pieguļ, vai neberž aiz ausu gliemežnīcām, vai nekairina virsdeguni. Ja brilles neder, paziņojiet par to acu ārstam. Parasti sākot valkāt jaunas brilles ir nepieciešams zināms pielāgošanās laiks, taču optometrists var noregulēt eņģītes, tiltu vai rāmja kājiņas, lai rāmis ērtāk piegulētu. Tāpat var noregulēt briļļu “slīpumu” un “apliekt” brilles ap jūsu seju, lai palielinātu redzes lauku un ērtumu.

 

Daži optometrijas veikali reklamē lielas atlaides, kā divas brilles par vienu cenu. Par nelaimi jūs parasti saņemat tikai to, par ko samaksājāt, un tas samazina iespēju izvēlēties jums piemērotu un atbilstošu rāmi.

 

Briļļu lēcas

Vairumam cilvēku nepieciešamas monofokālas lēcas, lai koriģētu tuvredzību, tālredzību vai astigmātismu. Monofokālas lēcas lieto gan pastāvīgai, gan īslaicīgai nēsāšanai, līdzīgi kā lasāmās brilles. (Dažām lasāmām brillēm ir tikai pusrāmis (it kā bez augšdaļas), laujot skatīties tālumā virs brillēm.

 

Monofokālās lēcas var izgatavot ļoti stipras, taču tās līdz tikai viena veida redzes traucējumu korekcijai. Ja nepieciešamas vairākas brilles (tuvumā un tālumā), var izgatavot multifokālas lēcas.

 

Bifokālas lēcas ir divdaļīgas. Augšdaļa ir tāluma redzei, apakšdaļa – darbam tuvumā, abas daļas norobežo līnija.

 

Trifokālās lēcas ir ar trīs segmentiem un divām robežlīnijām. Vidējais segments kalpo vidēja tāluma redzei, piemēram, lai redzētu ātruma rādītājus mašīnā, vai zīmējot attēlu

 

Ir dažādas multifokālo lēcu konstrukcijas:

    Flat top lēcas ir visvieglāk lietot, jo lasāmais segments ir skaidri norobežots pusaplis lēcas apakšdaļā. Jūs

      vienmēr skaidri zināt, kur jāskatās, kad lasāt.

    Franklina stila lēcās robežlīnija šķērso visu lēcas platumu un lasāmais segments aizņem visu lēcas apakšdaļas

      platumu. Šīs lēcas nodrošina visplatāko redzes lauku darbam tuvumā. Franklina stila lēcas bieži izmanto

      trifokālajos stiklos.

 

Progresīvajām lēcām vispār nav robežlīniju, ir tikai pakāpeniska pāreja starp lēcas segmentiem. Tās ir vispielāgojamākās, taču attēla izkropļojumi ap lasāmo segmentu var mulsināt. Jaunākās progresīvo lēcu konstrukcijas samazina vai novērš attēla kropļojumus.

 

Asfēriskās lēcas ir plānākas par parastajām stiprajām lēcām un nodrošina labāku redzamību skatoties sāņus, tālāk no redzes lauka centra. Šī lēcu konstrukcija ir labi piemērota cilvēkiem ar stipru korekciju, jo lēcas ir daudz vieglākas un izskatīgākas par parastās konstrukcijas liela stipruma lēcām.

 

Lietojot multifokālas lēcas vajadzīgas zināmas iemaņas. Kamēr iemācās, caur kuru segmentu jāskatās, būs vieglāk lasīt, ja līdzi groza arī galvu (no vienas puses uz otru); uzsākot soļot, jāskatās caur lēcu augšējo daļu. Jūsu acu ārsts varētu dot papildus padomus, kā pielāgoties multifokālām lēcām.

 

Lēcu materiāls

 

No kā tiek izgatavotas lēcas?

Lēcas materiāls maz ietekmē korekcijas stipruma iespējas, taču nozīmīgi ietekmē jūsu acu drošību un jūsu dzīves stilu. Jums ir divas pamatiespējas:

   

 • Plastikāta lēcas

Plastikāts ir mūsdienās visbiežāk pielietojamais briļļu lēcu materiāls. Tas ir vieglāks un triecienizturīgāks nekā stikla lēcas, to ir vieglāk iekrāsot. Tas vieglāk ieskrambājas, taču speciāli pārklājumi mazina šo trūkumu.

Plastikāta lēcas var būt ar augstu sveķu saturu, vai arī augsta indeksa, kā polikarbonāta. Polikarbonāta lēcas ir labi piemērotas lieliem stiprumiem, tās ir plānākas, vieglākas un izskatīgākas par parastajām liela stipruma lēcām. Polikarbonāts ir arī pagaidām izturīgākais lēcu materiāls, tādēļ labi piemērots aizsargbrillēm un sporta brillēm. Ļoti aktīvi bērni varētu nēsāt polikarbonāta brilles, izsargājoties no nejaušām acu traumām.

 

 Stikla lēcas

Stikls ir vecākais briļļu lēcu materiāls, to lieto jau vairākus gadsimtus, un daudzi joprojām izvēlas stikla lēcas. Tās var būt divreiz biezākas par plastikāta lēcām, smagākas un daudz trauslākas. Bet stikla lēcas nodrošina visdzidrāko iespējamo redzi un ir daudz izturīgākas pret ieskrāpējumiem. Tādēļ cilvēki ar paradumu saskrāpēt lēcas izvēlas stikla materiālu. Jūsu acu ārsts var konsultēt jūs, vai stikla lēcas ir pietiekami drošas un atbilstošas jūsu dzīves stilam.

 

Lēcu uzlabojumi:

Papildus iespējas jūsu lēcām

Brillēm, tāpat kā automašīnām, var būt papildaprīkojumi. Daži no tiem ir funkcionāli, daži tīri kosmētiski, taču visi ir pieejami vairumam lēcu tipu.

 

Fotohromatiskās lēcas

Fotohromatiskās lēcas automātiski aptumšojas saules gaismā un paliek gaišākas iekštelpās. Tā ir laba izvēle tiem, kas nevēlas bieži mainīt parastās brilles ar saulesbrillēm. Fotohromatiskās lēcas ir iespējams izgatavot gan no stikla, gan no plastikāta. Ir jāatceras, ka fotohromatiskās lēcas nepietiekami aptumšojas braucot mašīnā, jo aizsargstikls nobloķē daļu no gaismas stariem, kas ierosina krāsu maiņu.

 

Plastikāta fotohromatiskās lēcas nav tas pats, kas saulesbrilles. Pēc vairākiem gadiem tās zaudē savu spēju aptumšoties. Aptumšošanās pakāpe ir atšķirīga dažādiem plastikāta fotohromatisko lēcu tipiem.

 

Stikla fotohromatiskās lēcas ir ar dažādu aptumšošanās pakāpi un saglabā spēju mainīties visu laiku. Aptumšošanās daudzums un ātrums atšķiras dažādiem plastikāta un stikla lēcu tipiem. Gan plastikāta, gan stikla fotohromatiskajām lēcām ir 100% UV aizsardzība. UV gaisma izsauc tādas slimības, kā katarakta un vecuma makulas deģenerācija, tādēļ UV aizsardzība ir vēlama visiem, kas daudz laika pavada ārpus telpām.

 

Pret nobrāzumu izturīgi pārklājumi ir vēlami visiem plastikāta lēcu tipiem, it sevišķi, ja jūs nevērīgi apejaties ar brillēm. Pārklājums var ieplaisāt ļoti augstās vai zemās temperatūrās, tādēļ sekojat, kur jūs atstājat savas brilles.

 

Pretatspīdumu pārklājums samazina atspulgus, dubultattēlus, kas labi noder ļoti stiprām lēcām un arī braukšanai naktī. Šis pārklājums padara lēcas materiālu ietvarā gandrīz neredzamu, kas lieti noder cilvēkiem, kas uzstājas auditorijas priekšā. Mīnuss ir tas, ka pārklājumu ir grūti saglabāt tīru, bet bieža tīrīšana to noberž.

 

Lēcu tonēšana var palīdzēt, ja ir paaugstināta jutība pret gaismu, bet citādi tai ir tikai kosmētisks efekts. Tonēšana izmaina jūsu sejas krāsu, padara mazāk redzamas grumbas un tumšos riņķus zem acīm.

 

Šķautņu apstrāde ir tehnika, kas noslīpē lēcas šķautnes līdz ar ietvara malām. Tas novērš robusto izskatu liela stipruma lēcām, kā arī nozīmīgi samazina lēcas masu.

 

Ietvara eņģītes, kājiņas un tilts

Kad jūs beidzot esiet izvēlējušies briļļu rāmi un lēcas atbilstoši savām vajadzībām un stilam, ir jāpārliecinās, vai brilles labi pieguļ. Piemērotas kājiņas, eņģītes un tilts (ietvara daļa, kas balstās uz deguna) padarīs jūsu brilles daudz drošākas, daudz ērtākas un izturīgākas.

 

Tilts

Jūsu deguns notur aptuveni 90 procentus no jūsu briļļu smaguma, un no tilta ir atkarīgs, cik labi tas tiks izdarīts. Ir trīs tilta veidi:

       Regulējami deguna spilventiņi sastopami visbiežāk. Tie atrodas katrs savā deguna pusē. Tie ir kustīgi,

          ērti un viegli pielāgojami, un silikona spilventiņi pasargā ietvaru no slīdēšanas.

       • Seglu veida tilts ir monolīts un iebūvēts rāmī. Tas aptver degunu no sāniem un augšas, sadalot svaru

         vienmērīgi. Tas ir labi piemērots smagām brillēm. Iesakāms cilvēkiem, kas nepanes iespiedumus no

         deguna spilventiņiem.

       • Atslēgas cauruma veida tilts ļauj ietvaram sēdēt augstu, atbalstam izmantojot deguna sānus. Labi

          piemērots cilvēkiem ar mazu vai plakanu pārdeguni.

 

Kājiņas

Briļļu sānu daļām jāpieguļ ērti, bez diskomforta un neierobežojot jūsu sānu redzi. Vairumam cilvēku pietiekami ērtas ir vienkāršas kājiņas, kas aizliekas aiz ausīm. Ļoti aktīviem briļļu nēsātājiem, it sevišķi sportojot, piemērotas ir mīkstās kājiņas, kas aizāķējas aiz ausīm. Tās ir ļoti labas arī bērniem, jo parasti nekrīt nost, nenovirzās no savas vietas. Visbeidzot ir bibliotēkas kājiņas, kas pilnīgi taisnas iet virs ausīm un turas savā vietā pateicoties spiedienam. Ļoti piemērotas lasāmām brillēm, jo viegli tiek slidinātas virsū un nost.

 

Eņģītes

Savienojums starp kājiņām un pašu rāmi ir visvieglāk salaužamā vieta jūsu brillēs. Labāko bērnu ietvaru eņģītes var būt lokanas, ļaujot atvērt kājiņas ļoti plati. Spēcīgas atsperu eņģītes ir piemērotas vairumam cilvēku, jo piespiež kājiņas cieši galvai un ir daudz izturīgākas pret bojājumiem. Atsperu eņģītes palīdz saglabāt briļļu formu, ko jūs pieregulējāt savai galvai. Tas palīdz ietaupīt laiku un naudu.

 

 

 ATPAKAĻ