REDZESPROBLĒMASDATORLIETOTĀJIEM


 •  

      aut. Dr. Indars Lācis

       kontakti

   

   

  Pēdējā laikā ir daudz rakstīts un runāts par pareiziem darba apstākļiem strādājot ar datoru. Jebkuram tā lietotājam vairāk vai mazāk ir skaidra darba ergonomikas (pareiza darbavietas izkārtojuma, darba režīma, apgaismojuma, ventilācijas, monitora kvalitātes un citu faktoru) nozīme. Reālajā dzīvē visus šos nosacījumus, dažādu iemeslu dēļ, nav iespējams ievērot. Strādājot ar datoru, vislielākajai slodzei tiek pakļautas tieši acis, tāpēc ar to arī ir saistītas biežākās datorlietotāju sūdzības.

  Tipiskākā sūdzība ir redzes diskomforts, kas var izpausties kā acu graušana (smilšu sajūta), asarošana, acis ātri nogurst, bieži ir apsārtušas, sāp, novēro pārejošas redzes asuma izmaiņas. Šīs sūdzības parasti ir viegli vai vidēji izteiktas, pastiprinās darba dienas beigās.

  Medicīnā šo stāvokli sauc par sausās acs sindromu, jeb stāvokli, kad ir nepietiekoša acs mitrināšana ar asarām. Viens no sausās acs riska faktoriem ir darbs ar  lielu redzes slodzi. Diezgan droši var apgalvot, ka ar šo problēmu ir saskāries praktiski ikviens cilvēks strādājot pie datora, skatoties televizoru vai ilgstoši strādājot darbu tuvumā.

  Cilvēka acs ir pārklāta ar plānu (0.001mm) asaru plēvīti, kas tiek atjaunota pēc katras mirkšķināšanas. Normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet strādājot pie datora, vai citu darbu kas prasa lielāku  redzes piepūli un koncentrēšanos, apmēram trīs reizes retāk. Rezultātā acis netiek pienācīgi mitrinātas, rodas kairinājums. Acs priekšējā daļa ir ļoti labi inervēta, tāpēc kā atbilde uz šādu kairinājumu seko jau iepriekš minētie sausās acs simptomi. Paradoksāli, bet jauniem cilvēkiem tipisks sausās acs simptoms ir asarošana. Tas izskaidrojams kā reflektora atbildes reakcija uz kairinājumu, bet šajā gadījumā izdalītās asaras nedarbojas pilnvērtīgi, jo tās izdalās no citiem asaru dziedzeriem. Neārstēta sausā acs pazemina acs aizsargspējas pret citām acu saslimšanām – alerģiskiem, infekcioziem iekaisumiem. Sausā acs var būt arī par iemeslu galvassāpēm un nervozitātei.

  Cik ilgi dienā drīkst skatīties televizoru vai strādāt pie datora?

  Ir dažādi uzskati par to, cik stundas dienā drīkst skatīties televizoru vai strādāt pie datora, bet vienotas atbildes uz to nav. Katrs cilvēks ir jāuzskata kā atsevišķos gadījums, kam ir piemērots individuāls darba režīms. Darbam jābūt harmonijā ar atpūtu. Datoram vai televizoram pašam par sevi nav tiešas kaitīgas ietekmes uz cilvēku. Izņemot gadījumus kad acis tiešām ir nopietni slimas, darbs pie datora vai televizora skatīšanās nevar būt par redzes pasliktināšanās iemeslu. Acis kā maņu orgāns nodrošina ne tikai cilvēka redzi, bet reflektori ietekmē arī nervu sistēmu un atsevišķu hormonu izdalīšanos, tāpēc redzes pārslodze var būt par iemeslu vispārējiem simptomiem (nogurumam, nervozitātei, galvassāpēm).

  Kā ārstē sausās acs sindromu?

  Loģiskākais risinājums būtu vienkārši biežāk mirkšķināt acis, bet diemžēl tas nav iespējams, jo šajā gadījumā retāka mirkšķināšana ir reflektora atbilde uz redzes koncentrēšanos. Prakse ir  pierādījusi, ka pat ideāli darba apstākļi neizslēdz sausās acs veidošanos. Būtiska ir pareiza redzes korekcija (brilles, kontaktlēcas), ja tāda ir nepieciešama. Ir dažādi uzskati par to cik stundas dienā drīkst skatīties televizoru vai strādāt pie datora, bet vienotas atbildes uz to nav. Katrs cilvēks ir jāuzskata kā individuāls gadījums kam ir piemērots noteikts darba režīms.

  Ļoti bieži sausās acs sindroms tiek nepareizi novērtēts un ārstēts kā alerģisks vai infekciozs acu iekaisums. Šāda nepareiza ārstēšana uz brīdi stāvokli var uzlabot, jo jebkurš acu medikaments acis nedaudz samitrina, bet drīz vien simptomi atjaunojas.

  Sausās acs medikamentozu ārstēšanu jāuzsāk, ja simptomi ir traucējoši un rada redzes diskomfortu.

  Ārstēšanu uzsāk ar tā saucamajām mākslīgajām asarām - acu pilieniem, kuru sastāvs atkarībā no kvalitātes ir maksimāli tuvs asaru sastāvam.
  Mākslīgās asaras novērš sausās acs simptomus, atjaunojot pilnvērtīgu asaru iedarbību.  
  Pozitīvi ir tas, ka mākslīgo asaru iedarbība ir vērsta uz pašu saslimšanas cēloni, nevis tikai uz kādu no simptomiem.

  Mākslīgo asaru iegādei nav nepieciešama ārsta recepte. Mēreni izteiktu sūdzību gadījumā mākslīgās asaras  iesaka lietot pēc nepieciešamības, piemēram tikai darba laikā. Izteiktāku sūdzību gadījumā, rekomendējams 4-12 nedēļas medikamentu lietot regulāri.

  Sausās acs ārstēšanai nevajadzētu lietot pilienus kas satur asinsvadu sašaurinātājus vai citas aktīvas vielas, jo to iedarbība nav vērsta normālas asaru darbības atjaunošanu, bet tikai uz atsevišķiem simptomiem.

   


   ATPAKAĻ