KONTAKTLĒCAS


 •  

      Ilze Šveiduka
      acu ārste
      Latvijas-Amerikas acu centrs
     

   

  Priekšrocības. Biežāk sastopamās problēmas. Kontaktlēcu veidi.

   

  Mūsu redze atkarīga gan no acu anatomiskajām īpašībām, gan no vispārējā un acu stdvokļa, kā arī no tā, kādu redzes korekcijas veidu izmantojam (ja tas nepieciešams). Ir daudz cilvēku, kuru ikdiena nav iedomājama bez brillēm vai kontaktlēcām.

   

   Kontatlēcām ir daudz priekšrocību, salīdzinot ar citicm redzes korekcijas veidiem:

  •     tās atbrīvo no briļļu valkāšanas (vismaz tad, kad brilles traucē vai kad vismazāk gribas,lai citi tās redzētu);

  •       brillēm būtu jabūt kā "rezerves un atpūtas variantam";

  •     kontaktlēcu radītā attēla izmēri ir tuvāki reālajiern priekšmetu izmēriem

  •     (turpretī "+" brilles attēlu palielina, bet brilles ar “- " dioptrijām - samazina)

  •     kontaktlēcas nerada attēla izkropļojumu, kāds rodas, skatoties briļļu lēcās nevis tieši caur optisko centru,

  •       bet sānis no tā;

  •     tās atvieglo iesaistīšanos sporta un atpūtas aktivitātēs;

  •     uzlabo peritēro redzes lauku;

  •     kontaktlēcas "ncaizsvīst", ieejot no aukstas telpas siltā;

  •     ir redzes īpatnības un acu slimības, kad kontaktlēcas ir labākais iespējamais korekcijas veids (keratokonuss,

  •       liela refrakcijas starpība starp abām acīm - virs 3 dioptrijām, afakija).

  Kontaktlēcu valtkāšanai vajadzētu būt patīkamai un drošai. Precīzi piemeklēta un labi kopta kontaktlēca, kā arī regulāra kontrole pie acu ārsta vai kontaklēcu speciālista parasti nodrošina labu acu stāvokli to valkātājam. Sarežģījumi, kas tieši saistīti ar lēcām, rodas tikai nelielai daļai kontaktlēcu valkātāju.

   

  Biežāk sastopamās problēmas

   

  1. Acu iekaisums - vairākumam no mums ir zināms, kāda ir "sarkana acs" - sakairināta, iekaisusi. Šādam "iekaisumam" var būt daudz iemeslu: to var izraisit alerģija, kairinājums gaisa piesārņojuma dēļ, tas var rasties no sīka svešķermeņa acī. Arī kontaktlēcu valkātājiem acu apsarkumu visbiežāk izraisa nevis infekcija, bet gan sausums acī, mehānisks lēcas kairinājums, alerģija pret lēcu kopšanas līdzekļiem, ilgstošs skābekļa "bads". Ja ir infekciozs iekaisums, acs sāp, pietūkst plakstiņi un gļotāda, apsarkums arvien pastiprinās, parādās ūdeņaini vai strutaini izdalījumi no acs. Ja iekaisums skar radzeni, redze kļūst miglaināka, pastiprinās jūtigums pret gaismu.

    

        Kā izvairities no infekcioza iekaisuma?

  •     Acs rūpigi jāpārbauda, pirms sākt valkāt kontaktlēcas. Ja konstatē hronisku iekaisumu, tas vai nu iepriekš

  •       jāārstē, vai ari dažreiz jāatsakās no kontaktlēcu valkāšanas.

  •     Kontaktlēcai jābūt precīzi piemeklētai - lai tā neizraisītu pārlieku lielu mehānisku acs kairinājumu un

  •       nodrošinātu iespējami labāku skābekļa piekļuvi radzenei.

  •     Kontaktlēcas rūpigi jākopj - jātīra, jāskalo un jādezinficē - atbilstīgi katram kontaktlēcu veidam.

  •     Jāievēro personiskā higiēna.

  •     Kontaktlēcas nedrīkst "pārvalkāt" - jāievēro gan katram kontaktlēcu veidam noteiktais valkāšanas ilgums un

  •       režīms diennaktī, gan arī laiks, kad kontaktlēcas jāmaina pret jaunām lēcām.

  2. Jutīgas acis. Par jutīgām nedaudz vienkāršoti var saukt acis, kas reaģē ar pastiprinātu piesarkumu, asarošanu, diskomforta sajūtu tādos apstākļos, kas uz nosacīti normāla jutīguma acīm neatstāj iespaidu - tas var notikt piesmēķētās telpās, sausā gaisā, vējā, atrodoties vietā, kur izgaro ķīmisi vai kosmētiski lidzekļi.

   

        Visbiežākie pastiprināta jutīguma cēloņi ir:

  •     hronisks plakstiņu malu iekaisums (seborejisks blefarīts),

  •     sausās acs sindroms,

  •     plakstiņu malu vai acu virsmas anatomiskas vai distrofiskas pārmaiņas,

  •     acu kosmētiskie lidzekli,

  •     alerģija.


  Jebkura acs ir vairāk vai mazāk jutīga pret kontaktlēcām, jo tās taču nav dabiska acs sastāvdala. Jutīga acs nespēj viegli pielāgoties šim papildu kairinājumam. Lai gan cilvēki ar jutīgām acīm var valkāt kontaktlēcas, tomēr jārēķinās, ka tās var ātrāk radīt diskomfortu, varbūt kontaktlēcas nevar valkāt vairākas stundas bez pārtraukuma vai katru dienu.

  Ja pastiprinātā jutīguma cēlonis ir likvidējams vai ārstējams, tas jādara, pirms sāk valkāt kontaktlēcas. Ārstešana: ja ir sausas acis, lieto mitrinošus acu pilienus un ziedes, cilvēkiem ar blefarītu jāievēro plakstiņu higiēna, kā arī  jaizvairās lietot kairinošu acu kosmētiku. Svarīga ir kontaktlēcu materiāla izvēle (kontaktlēcas ar augstu ūdens saturu nav piemērotas sausām acim; ja ir iekaisušas plakstiņu malas, piemērotāki ir materiāli, kas mazāk piesaista nogulsnējumus).

   

  3. Pārmaiņas radzenē skābekļa trukuma dēļ. Jebkura kontaktlēca mazina skābekļa piekļuvi radzenei. Atkarībā no lēcas materiāla, biezuma un tīrības pakāpes, kā ari no individuālas acu spējas pielāgoties skābekļa trūkumam, sūdzības un simptomi var būt dažādi un izpausmju smagums ļoti atšķirīgs.

  Kontaktlēcu valkātājs var ievērot pastāvīgu, vai dienas otrajā pusē pastiprinošos acu piesarkumu un diskomfortu, retāk - redzes asuma pārmaiņas vai svārstības. Šīs pārmaiņas laikus atklāt un novērst var acu ārsts, jo simptomus, kas liecina, ka acs cieš no skābekļa trūkuma, iespējams konstatēt ar parastām izmeklēšanas metodēm, pirms pacients pats sāk sūdzēties (tās ir radzenes epitēlija mikrocistas, radzenes stromas strijas un tūska, bulbāra un perilimbāla hiperēmija, radzenes neovaskularizādja).

   

  4. Mehāniska trauma. leliekot vai izņemot kontaktlēcu no acs vai ari kontaktlēcai "noslīdot" no radzenes (biežāk tas notiek cieto kontaktlēcu valkātājiem), var rasties radzenes nobrāzumi.

   

  Kontaktlēcu veidi:

   Pēc materiāla kontaktlēcas iedala divās galvenajās grupās:

  •     cietās,

  •     mīkstās.

   

  Katrai grupai ir vairākas apakšgrupas.

   

  Cietās    "gaisa    necaurlaidīgās" (PMMA) kontaktlēcas bija vienīgās kontaktlēcas no 20. gadsimta 40. gadu beigām līdz 70. gadu sākumam. To materiāls ir mehāniski izturīgs, nodrošina labu redzes asumu. Kontaktlēca pati "neelpo", bet skābeklis radzenei piekļūst, aci mirkšķinot - lēca slīd pa radzeni un nomaina asaru slāni, kas piegādā skābekli un aizskalo vielmaiņas produktus. Tās izmanto arī mūsdienās, taču arvien retāk.

  Cietās "gaisa caurlaidīgās" (RGP) kontaktlēcas apvieno cieto "gaisa necaurlaidīgo" kontaktlēcu materiālu un silikonu, tāpēc tām ir laba gaisa caurlaidiba. Tās ir izturīgas, nodrošina labu redzes asumu, un, lai gan sākumā rada diskomfortu, pēc neliela adaptācijas perioda vairākums pacientu labi pierod pie šā veida lēcām.

  1971. gadā pasaulē sāka ražot mīkstās kontaktlēcas. Materiāls, no kā tās izgatavo, ir mīksts un elastīgs un vienlaikus arī gaisa caurlaidīgs, jo satur ūdeni. Pirmās mikstās kontaktlēcas bija salīdzinoši biezas un izraisīja gan attēla kropļošanos, gan ari nevēlamas pārmaiņas acīs. Mīksto kontaktlēcu dizains, izgatavošanas metode un materiāli tiek pastāvigi pilnveidoti, tā uzlabojot gan valkāšanas ērtumu, gan drošību.


       Ar mīkstajām kontaktlēcām pašreiz iespējams koriģēt redzi, ja ir dažādas refrakcijas pārmaiņas:

  •     tuvredzība (lidz - 20 dioptrijām),

  •     tālredzība (lidz + 20 dioptrijām),

  •     visu veidu astigmatisms,

  •     afakija (pēc kataraktas ekstrakcijas operācijas, bērniem pat lidz +32 dioptrijām),

  •     presbiopija.

   

  Speciālās mikstās kontaktlēcas izmanto

  •     acu krāsas pastiprināšanai vai mainīšanai kosmētiskā nolūkā,

  •     "bandāžas" lēcas izmanto, lai veicinātu radzenes sadzīšanu un lai aizsargātu radzeni pēc operācijas, traumas

  •       vai iekaisuma,

  •     īpašas hidrogela lēcas - lai ilgstoši un nepārtraukti pievadītu medikamentus acs virsmai.

   

  Mīkstās kontaktlēcas ir dažādas ne tikai pēc to lietojuma, bet arī pēc valkāšanas režīma. Tā sauktās tradicionālās mīkstās kontaktlēcas paredzētas valkāšanai līdz vienam gadam, pa nakti izņemot no acīm. Tomēr plašos, daudzu gadu laikā veiktos klīniskos un zinātniskos pētījumos pierādīts, ka ilgstoši saglabāt veselas acis un valkāt lēcas ilgāku laiku iespējams, lietojot tā sauktās plānveida nomaiņas kontaktlēcas. Visās attīstītajās valstīs šobrīd pārsvarā lieto trīs vai viena mēneša nomaiņas lēcas, kā ari divu vai vienas nedēļas vai vienreizējās - vienas dienas - kontaktlēcas.

   

   Būtiskākie iemesli, kas ietekmē kontaktlēcu valkātāja acu veselību:

  •     miksto kontaktlēcu materiāli piesaista un sevī "uzsūc" asaru sastāvā ietilpstošo olbaltumu, kas tajā uzkrājas, lai gan lēca tiek pareizi kopta, un to denaturācija pakāpeniski mazina lēcas caurlaidību. Sākumā rodas pārejošas pārmaiņas radzenē, bet, ja skābekļa trūkums ir ilgstošs, pārmaiņas kļūst neatgriezeniskas;

  •     uz mīksto kontaktlēcu virsmas pakāpeniski veidojas nogulsnējumi - sīki sāļu kristāliņi, taukvielas un olbaltumi, kas gan mehāniski, gan arī kā alergēns pastāvīgi kairina plakstiņu gļotādu un radzeni. Rodas hronisks iekaisums plakstiņu gļotādā, palielinās radzenes uzņēmība pret infekciju;

  •     ilgstoši lietojot vienu kontaktlēcu, pieaug iespēja, ka tā var kļūt par infekcijas avotu.

  Plānveida nomaiņas kontaktlēcu materiāli un ražošanas tehnoloģija nodrošina labu kon-taktlēcu gaisa caurlaidību, tās ir ļoti ērti valkājamas. Biežāk mainot kontaktlēcas, mazāka ir iespēja, ka olbaltumu nogulsnējumi radīs sarežgījumus, pagarinās kopējais kontaktlēcu valkāšanas laiks. levērojami retāk rodas infekciozi un alerģiski iekaisumi. Pacientiem, kas lieto plānveida nomaiņas kontaktlēcas, patīk, ka vienmēr ir rezerves lēcas, ja kontaktlēca ir pazudusi vai bojāta. Gan valkātāja ērtibai, gan acs veselībai laba ir salīdzinoši vienkārša plānveida nomaiņas kontaktlēcu kopšanas sistēma - tās jātīra ar universālajiem kontaktlēcu kopšanas lidzekļiem.

   

  Vēl viena jauna iespēja kontaktlēcu valkātājiem ir mīkstās kontaktlēcas, kas paredzētas ilgstošai (nepārtrauktai) valkāšanai. Tās ir lēcas, kuru materiāls nodrošina tik labu skābekļa piekļuvi radzenei, ka šis lēcas drīkst apmēram mēnesi neizņemt no acs arī naktī. Pirmie iespaidi un objektīvie rezultāti, kas pasaulē apkopoti par šīm kontaktlēcām, ir daudzsološi. Valkājot jebkura veida kontaktlēcas, galvenais mērķis ir saglabāt veselas acis un labu redzi. Tas ir kopīgs uzdevums apzinīgam kontaktlēcu valkātājam un atbildīgam acu ārstam. Ar mūsdienu sasniegumiem kontaktlēcu izgatavošanā tas ir iespējams.

   


   ATPAKAĻ