KONTAKTLĒCAS 21.GADSIMTĀ


 •  

      Rets Skrickis
      acu ārsts, M.Sc.Optom.
     

      Datums: 10.10.2010

   

  Pirms 122 gadiem tika pielietotas pirmās stikla kontaktlēcas – 1888.gadā, Ādolfs Eižens Fiks un Eižens Kalts neatkarīgi viens no otra nāca klajā ar saviem pētījumiem par kontaktlēcu pielietošanu keratokonusa pacientiem.(1) Savukārt pirms 52 gadiem - 1958.gadā, Latvijā ārsts Remo Skrickis un inženieris Eižens Jurjāns uzsāka cieto kontaktlēcu izgatavošanu un pielaikošanu laboratorijā P.Stradiņa klīniskajā slimnīcā. Līdz 1991.gadam tieši cietās PMMA kontaktlēcas tika visvairāk pielietotas pacientu redzes korekcijā. Līdz ar neatkarības atjaunošanu Latvijā ienāca jaunas iespējas un tehnoloģijas arī kontaktlēcu jomā – parādījās dažādas mīkstās kontaktlēcas, kā arī jauni cieto kontaktlēcu materiāli.

  Atsevišķi kontaktlēcu materiāli, ko mēs lietojam arī šodien ir ražošanā jau 40 gadu. Hidrogēla mīkstās kontaktlēcas (HEMA) parādījās pagājušā g.s. 70to gadu sākumā, tās bija mīkstas, ar vienkāršu ražošanas tehnoloģiju, kas padarīja to ražošanu ātrāku un lētāku, nēsāšanu – ērtāku pacientam. Līdz pat 90to gadu beigām hidrogēla mīkstās kontaktlēcas bija visvairāk lietotās - ap 90% no visām kontaktlēcām. 1999.gadā tirgū parādījās pirmās silikonhidrogēla mīkstās kontaktlēcas. 2008.gadā silikonhidrogēla kontaktlēcas tiek pielietotas jau 29% no pirmreizēji pielaikotajām kontaktlēcām. Kopā uz 2008.gadu silikonhidrogēla kontaktlēcas aizņēma 18% no kontaktlēcu tirgus. Cieto kontaktlēcu materiāla nomaiņa bija notikusi jau pagājušā g.s. 80tos gados kad PMMA kontaktlēcas nomainīja gāzu caurlaidīgās cietās kontaktlēcas no silikonakrilāta, vēlāk fluorsikonakrilāta.

   

  Šobrīd pasaulē ir ap 180 miljoni kontaktlēcu valkātāju. Kādas tad kontaktlēcas tiek lietotas:

  -         Cietās kontaktlēcas –9%

  -         Mīkstās hidrogēla kontaktlēcas –55%

  -         Mīkstās silikonhidrogēla kontaktlēcas – 18%

  -         Mīkstās vienreizējās lietošanas kontaktlēcas – 18% (2)

   

  Kādi tad ir šo lēcu tipu priekšrocības un trūkumi?

   

   • Cietās kontaktlēcas

  Pēdējos 10 gados ieņem stabilu tirgus daļu. Tiek pielietotas pacientiem ar komplicētām refrakcijas problēmām – keratokonuss, pēc acs radzenes traumām, pēc lāzerķirurģijas (Rose K kontaktlēcas), augstas pakāpes tuvredzība, tālredzība, liels astigmatisms, vecuma tālredzība, kā arī ortokeratoloģijai (tā saucamās “nakts kontaktlēcas” - pacients valkā speciālas kontaktlēcas tikai pa nakti tādā izmainot radzeni un iegūstot normālu redzi visas dienas garumā).(3) Lēcas tiek modelētas un pielaikotas katra pacietam individuāli pielietojot īpašu aparatūru un datorprogrammas, aprēķinos lietojot viļņu frontes optiku, tādi nodrošinot maksimāli augstāko redzes asumu un komfortu. Cietām kontaktlēcām raksturīga ir augsta gaisa caurlaidība (difūzijas koeficients (DK) līdz 141), acs radzene saņem līdz 99% no iespējamā skābekļa daudzuma. Šo lēcu trūkums ir, salīdzinoši sarežģītāka izgatavošana, kā arī salīdzinoši zemāks komforts pacientam uzsākot valkāt kontaktlēcas.

   

   • Mīkstās hidrogēla kontaktlēcas

  Šodien vēl visvairāk valkātās, bet ar tirgus krituma tendenci – to vietu pakāpeniski aizņem silikonhidrogēla kontaktlēcas. Šīm lēcām iespējamas dažādas formas – sfēriskas, toriskas, multifokālas. Šīs lēcas ir komfortablākas pacientam, bet ne vienmēr var nodrošināt tādu redzes asumu kā cietās kontaktlēcas.

  Galvenais šo lēcu trūkums ir to zemā gaisa caurlaidība (DK līdz 40), acs radzene saņem ap 75% no iespējamā skābekļa daudzuma. Tas arī ir galvenais šo lēcu tirgus pozīcijas krituma iemesls pēdējos gados.

   

   • Mīkstās silikonhidrogēla kontaktlēcas

  Šīm lēcām piemīt visas hidrogēla lēcu labās īpašības apvienojumā ar augstu gaisa caurlaidību (DK līdz 150), acs radzene saņem līdz 99% no iespējamā skābekļa daudzuma, līdzīgi kā cietām lēcām. No dažādiem silikonhidrogēla materiāliem tiek izgatavotas gan gatavas noliktavas lēcas, gan individuālas lēcas šarežģītiem redzes korekcijas gadījumiem.

   

   • Mīkstās vienreizējās lietošanas kontaktlēcas

  Līdz šim tika izgatavotas no hidrogēla, tagad pieejamas arī no silikonhidrogēla materiāla.(4) Galvenā priekšrocība – vienkārša lietošana – ieliec un izmet. Nav vajadzīga speciāla kopšana, kā citiem kontaktlēcu veidiem. Galvenais trūkums – šaurāks parametru diapazons. Šīs kontaktlēcas pārsvarā izvēlas pacienti, kam kontaktlēcas nepieciešamas tikai atsevišķām dzīves situācijām (sportošanai).

   

            Lai varētu precīzi piemeklēt un vajadzības gadījumā individuāli modelēt katram pacientam piemērotāko kontaktlēcu, neiztikt bez nopietnas acu diagnostikas. Šodienas kontaktlēcu pacienta izmeklēšanā acu klīnikās un salonos, papildus jau zināmajām izmeklēšanās metodēm (redzes asuma noteikšana, refraktometrija, oftalmometrija u.c.), tiek pielietotas:

  -         radzenes topogrāfija – nosaka acs priekšējās virsmas precīzu formu – kā karti,

  -         pahimetrija – radzenes biezuma noteikšana,

  -         aberometrija – nosaka acs optiskās sistēmas aberācijas – bez mums visiem zināmām (sfēra, astigmatisms) arī augstākas pakāpes aberācijas – koma, trijstūra astigmatisms (tefoil), sfēriskais defokuss u.c.

   

  Pielietojot šīs izmeklēšanas metodes un atbilstošas datorprogrammas ir iespējams veikt katram pacientam precīzu acs priekšējās daļas diagnostiku un kontaktlēcu piemeklēšanu.

   

            Lai kontaktlēcu valkāšana būtu veiksmīga, bez moderniem kontaktlēcu materiāliem un diagnostikas ir vēl viens pats svarīgākais punkts. Tā ir pacienta un redzes aprūpes speciālista sadarbība.

  Speciālistam – pēc iespējas plašāk informēt pacientu par kontaktlēcu lietošanas dažādiem aspektiem – arī dažādi informatīvie materiāli, informācija par jaunumiem kontaktlēcu jomā.

  Pacientam – ievērot nozīmēto kontaktlēcu valkāšanas un kopšanas režīmu, problēmu gadījumā nekavējoties doties pie sava speciālista, jautāt tam par visu, kas saistīts ar kontaktlēcām, bez tam šodienas IT dod papildus iespēju pacientam komunicēt ar savu speciālistu arī no attāluma.

   

   

  Atsauces:

  1. Richard M.Pearson, Kalt, Keratokonus, and the Contact lens, Optometry and Vision Science 1989 vol 66: 643-646.

  2.     International Contact lens Prescribing in 2008, P.Morgan&all, Contact Lens Spectrum 2009;24(2):28-32

  3. A Guide to Overnight Orthokeratology, Polymer Technology Corp. Second Edition, September 2002.

  4. 1-Day Acuvue TruEye The First Silicone Hydrogel Daily Disposable Contact Lens, Eye Health Advisor, Johnson&Johnson Vision Care, May 2009      

   


   ATPAKAĻ